Sefa Dilaveroğlu
by on January 11, 2020
151 views

Bir parazitin beş farklı çeşidinin neden olduğu bir hastalık olan sıtma baya tehlikeli bir hastalıktır. Bütün tipleri ciddi hastalığa ve can kaybına yol açmaktadır. Sivrisineklerin ısırmasıyla oluşan bu hastalık yolculuk hastalıklarından biri olarak adlandırılır.

SITMA NEDİR?

Malarya olarak da bilinen dişi anofel cinsi sivrisineklerde bulunan parazitlerin insanları ısırması sonucu ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Ateş ve titremeye neden olan yaygın bir hastalık olarak bilinir. Tedavisi mümkün olsa da bulaşıcılık riski yüksek olduğundan ciddi problemlere de yol açmaktadır. Uzun zamandır var olan ve bilinen bir hastalıktır. Yerli sıtma Bakanlık'ın yürüttüğü çalışmalar sonucunda ülkemizde sona erdirilmiş olup bu konuda başarılı çalışmalar elde edilmiştir.

SITMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıtma, ateşli bir hastalıktır ve sivrisineğin ısırması yoluyla bulaşır. Belirtileri yaklaşık 7 gün içerisine kendini belli eder. En bariz belirtileri ilk bir hafta içinde çıkan sıtma hastalığı belirtileri şunlardır;

1.Ateş, titreme ve terleme

2.Bulantı, kusma, kas ağrısı

3.Halsizlik, yorgunluk ve grip benzeri belirtiler

Sıtma hastalığı bazı durumlarda aşırı ciddi olabiliyorken bazı durumlarda ise gayet  normal seyir gösterir. Ciddi olan durumlarda acil müdahale gerektirir ve tıbbi bir durum oluşur.

GALATASARAYLI FUTBOLCU HENRY ONYEKURU EN AZ 3 HAFTA SAHALARDAN UZAK

İşte Galatasaray'ın açıklaması;

Futbolcumuz Henry Onyekuru’nun takımımızla görüşmeleri öncesi tatil amacıyla gittiği ülkesindeki Nijerya’da sıtma parazitine yakalandıgı tespit edilmiştir.

Oyuncumuzun hastahane kontrollerinde  bir problem olmamasına, yapılan testler ile hastalığa dair şüphe uyandıracak bir veri olmamasına rağmen oyuncunun bir gün önce başlayan yüksek ateşini ısrarla sorgulayarak olası bir sıtma hastalıgından şüphelenen sağlık ekibimiz tarafından hastalık teşhis edilmiş ve oyuncumuz sponsor hastanemiz Liv Hospital’da tedaviye alınmıştır.

Gerek sağlık ekibimiz ve Liv Hospital’ın değerli uzman hekimlerinin belirlediği uluslararası tedavi protokolleri gerekse Sağlık Bakanlığı’nca görevlendirilmiş resmi makamların bu hastalıkla ilgili ön gördüğü protokoller dikkate alınarak tedavi titizlikle uygulanmaktadır. Hastalığın seyri ve oyuncumuzun sağlık durumu ile ilgili gelişmeler oldukça kamuoyu bilgilendirilecektir.

Posted in: Genel, Sağlık
Like (1)
Loading...
1
Selin EREN
gerçekten güzelmiş
January 11, 2020