Sefa Dilaveroğlu
by on January 11, 2020
179 views

Türkiye'de 58 yıl önce "Devrim" araçlarıyla gerçekleşen ve facia bir şekilde sonuçlanan  yerli otomobil rüyası, Cumhurbaşkanı tarafından kurulma emri verilen Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) girişimleriyle bugün yeniden gerçeğe dönüyor..Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından üstlenilip üretilen yüzde 100 elektrikli araba türküiye gündeminde oldukça popüler İlk kez 27 aralık cuma günü öngösterime girmesi planlanan yerli araç tamamen %100 olarak elektrikli olarak yapıldı. Elektrikli motorun sessizliği, ivmelenme keyfi, enerji verimliliği ve sıfır emisyon araca ayrıca bir avantaj katıyor.


2 bin kişinin fikri alınarakdizaynı ortaya çıkarılan araçta ilk etapta Audi'nin A8 tipinde de yer alan 3. seviye otonom kullanılırken, gerekli alt yapıların oluşmasıhalinde Google'un tek başına gidebilen aracı gibi sürücü müdahalesi olmadan da yol alınabilecek. Akıllı tüm sistemlerin araç içinden yönetilebileceği bir mobil alt yapının tasarlandığı araç 5 yıldız hedefi ile güvenlik tarafında iddiasını ortaya koyacak. 500 km menzilli bataryası ile de ses getirecek araç İstanbul'dan İzmir'e ise 10 liranın altında bir maliyetle gidebilecek.

2022 yılının ortasında piyasaya çıkması beklenilen TOGG hem fiyat konusunda hemde performans konusunda gerek yurtiçi gerekse yurtdışındaki taliplerini meraklandırıyor ancak önemli olan konu 2022 de bu araç seri üretime geçebilecekmi? Çünki böyle bir sektörde başarılı olabilmek için gerek üretim hattınızın gerekse yan sanayi hattınızın çok güçlü olması gerekmektedir .Eğer bu alanlarda 2022 ye kadar gerekli ilerleme gösterilmezse sonuç 2016 daki yerli otomobil yalanından ileriye gitmez. Fakat TOGG insanları bi hayli etkiledi . 

Olası gerçekleşme durumunda fiyat performası iyi olursa bu araç gerek yurt içinde gerekse yurtdışında yoksatacağını düşünüyorum çünki yurt dışında elektirikli otomobil yeni yaygınlaşıyor ve SUV modeli ilede zaten açık olan elektirikli otomobil sektörüne çok iddali bir giriş yapıyor .

 

Bakalım Yerli otomobil TOGG ilerleyen güblerde bizi şaşırtacak mı?

Like (1)
Loading...
1