Mustafa AYDIN
by on February 1, 2020
103 views

Kankuyruk tetra balığı bilimsel adı Aphyocharax anisitsi dir. Güney amerika, Arjantin bölgelerinin balığıdır. Saldırgan değildir, fakat hasta, yorgun balıkları tırtıklar. Yumurta saçarak çoğalırlar. Dişiler ile erkekleri ayırt etmek oldukça zordur. En fazla 5- 5.5 cm kadar büyürler. Küçük balıklar olduğu için 50-70 LT  akvaryumda bakılabilirler. 18 derece ile 28 derece sıcaklıklar arasında yaşayabilirler. Kankuyruk tetra biraz hassas balıktır. Suya adaptesi zor olabiliyor. Bu nedenle akvaryum hobiciliğine  yeni başlayanlar için bakılması pek tavsiye edilmez.

 

Kankuyruk tetra balıkları bitki alanlarını severler, genelde akvaryumun üst yüzeylerinde yüzerler bu sebeple akvaryumda kapak olması balıkların ürkmemesi için iyi olacaktır. Ortalama bir akvaryumda 12 yıla kadar kankuyruk tetra balıkları yaşayabilir. 

300-800 arası yumurta dökerler, kendi yumurtalarını yemelerini öncelemek için yetişkin balıklar akvaryumdan ayrılmalı veya yurmurtaların döküldüğü kısıma miskenler konularak yenmeleri önlenebilir. Bir başka yöntemde tabana ağ sermek olabilir.

Bir çok agresif olmayan küçük balık türüyle aynı akvaryumda beslenebilir.

akvaryum balıkları hakkında paylaşımlarımızı takip etmek için Akvaryum balıkları grubuma katılabilirsiniz. 

https://www.hayatist.com/akvaryum-baliklari/  linkine tıklayarak gruba katıl yazısına tıklayınız.

 

Tetra balığı resim albümü için adresi ziyaret ediniz: https://www.hayatist.com/photo/album/97/tetra-bal%C4%B1k-t%C3%BCrleri/

 

Like (1)
Loading...
2