Mustafa AYDIN
by on December 14, 2019
80 views

Galata Mevlevihanesi, Galata semtinde, Galata Kulesi’nin yanında Tünel istikametine çıkan Galip Dede yokuşunun bitiminde yer almaktadır. Sultan II. Bayezid döneminde 1491 yılında külliye olarak inşa edilmiştir. İstanbul’un en eski mevlevihanesi olarak bünyesinde semahane, derviş hücreleri, şeyh dairesi ve hünkar mahfeli, bacılar kısmı, kütüphane, sebil, muvakkithane, mutfak, türbeler ve hazine bulunmakta.

 

Galata Mevlevihanesi, 1975 yılından itibaren müze olarak hizmet vermekte. Müzede dönemin hat levhaları, müzik aletleri ile Mevlevi kültürüne ait araç gereç ve kıyafetler sergilenmekte. Sekizgen bir plana sahip yapı, aynı zamanda 18’inci yüzyılın Barok mimarisinin en güzel örneklerinden birisi konumunda.

Galata Mevlevihanesi’nin dönem içerisindeki tarihine baktığımızda; mevlevihane 1765 yılında II. Mustafa döneminde Tophane yangınıyla harap olmuş ve bir yıl içinde yeniden inşa edilerek hizmete girmiş ve sırasıyla Sultan III. Selim, II. Mahmud ve Sultan Abdulmecid döneminde büyük onarımlar geçirmiş.

1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonra bir süre ilkokul ve lojman olarak kullanılan Galata Mevlevihanesi 1967-1975 yıllarında gerçekleşen onarım ve düzenlemeyle müze olarak kullanılmaya başlamış.

 

Galata Mevlevihanesi Sema Gösterileri ve Törenleri

Galata Mevlevihanesi’nde genellikle her ayın son Pazar günü akşam üzeri saat 17:00 civarında bir grup mutasavvıf tarafından Sema gösterisi düzenlenmekte. Ancak bazı aylar her Pazar günü de yapılmakta.

 

Son zamanlarda oldukça popüler bir aktivite olarak ünlenen ve turistler için Whirling Dervishes Ceremony/Show olarak adlandırılan bu gösteriye katılmanızı tavsiye ederiz. Sema gösterisinin bilet fiyatı kişi başı 100 TL.

Galata Mevlevihanesi Müzesi Ziyaretçi Bilgisi

Açılış Saatleri

* Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim, 09:00 – 19:00 saatleri arasında açık
* Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan, 09:00 – 17:00 saatleri arasında açık
* Pazartesi günleri kapalı
* Gişeler kapanış saatinden 30 dakika önce kapanmakta

2019 Yılı Müze Giriş Ücreti

14 TL

Adres ve Telefon

Adres: Galip Dede Cad. No:15, Beyoğlu
Tel: 0212 245 41 41

Galata Mevlevihanesi Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Galata Mevlevihanesi Müzesi, Beyoğlu Galata’da Galip Dede Caddesi üzerinde bulunmakta. İstiklal Caddesi sonunda Tünel’den hemen sola döndüğünüzde veya Karaköy’den Galata Kulesi istikametine gittiğinizde, kulenin hemen sağında yukarı giden ve Tünele çıkan Galip Dede yokuşunun sonunda yer almakta. İstiklal Caddesi veya Karaköy üzerinden yürüyerek Galata Mevlevihanesi Müzesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz

Like (1)
Loading...
1