Mustafa AYDIN
by on December 29, 2019
44 views

 

İstanbul’da lise, üniversite demeden öğrenci olmak diğer her şey kadar zor belki de.. Yoğun nüfus, bazen insanı canından bezdirecek seviyelere gelen trafik nedeniyle İstanbul’da lise öğrencisi olmak hangi lise öğrencisine sorarsanız sorun çok zor. Fakat her konu da olduğu gibi bu konuda da birçok avantaj ve dezavantaj bulunuyor, isterseniz bunları sizin için inceleyelim.

İstanbul’da Lise Okumanın Avantajları

  • Sosyallik

Eğer İstanbul’da lise öğrencisi olmak gibi bir planınız var ise sosyal açıdan oldukça avantajlı olacağınızı bilmenizi isteriz. Yüksek öğrenci nüfusu nedeniyle birçok arkadaş edinebilir, sosyal açıdan kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun dışında eğer atılgan ve hırslı bir yapıya sahipseniz ilgi alanlarınıza bağlı olarak bulabileceğiniz kulüpler, dernekler ile kendinizi her alanda geliştirmeniz oldukça kolay.

  • Kaynak

Okuduğunuz alan ve bölüm farketmeksizin her konuda bulabileceğiniz onlarca dernek, kütüphane ile eğer derslerinizde başarılı olmak istiyorsanız İstanbul’da bunu başarmak çok kolay. Her şey tamamen sizin elinizde.

İstanbul’da Lise Okumanın Dezavantajları

  • Yurt Fiyatları

Eğer aileniz ile birlikte yaşayacaksanız bu sizin için bir sorun teşkil etmez, fakat yurtlarda konaklayacaksanız, İstanbul’da lise öğrencisi olmak yine oldukça zor. Yüksek yurt fiyatları nedeniyle kesinlikle eğitim için ayırabileceğiniz geniş bir bütçenizin olması gerekli.

  • Trafik

İstanbul’da trafik, her şeyde olduğu gibi İstanbul’da lise öğrencisi olmak konusunda da oldukça büyük sorun. Bilmelisiniz ki İstanbul’da çoğu lise öğrencisi okula gitmek için okul servislerini tercih ediyor. Bunun için ayırabileceğiniz özel bir bütçe bulunmalı. Eğer yok ise toplu taşımanın kalabalıklığı ve trafik yoğunluğu sizi çok yoracaktır.

Posted in: İstanbulda Hayat
Be the first person to like this.