Mustafa AYDIN
by on December 31, 2019
70 views

 

İş hayatı ve günlük hayattaki yoğunluğun diğer şehirlere göre 2 kat daha fazla yaşandığı İstanbul’da bu yoğunluktan nefes almak isteyenler İstanbul doğal parkları tercih etmektedirler. Yeşil alanların, farklı ağaç ve bitki türlerinin, havuzların, yapay ya da doğal göletlerin bulunduğu bu parklar genç yaşlı her yaş kesiminin eğlenceli vakit geçirdiği yerlerdir.

Betonlaşmanın ve apartman kültürünün yaşandığı günümüzde çocukların doğa ile baş başa vakit geçirecekleri alanların olmayışı, toprak ve doğaya temas edip oynayacakların alanların olmayışı ebeveynlerin en çok yakındıkları konudur. İstanbul’daki doğal parklar ebeveynlerin ve çocukların bu ihtiyaçlarını da karşılamakta, çocuklarının doğada ve toprakla temas ederek büyümesini isteyenlerin sıklıkla gittikleri yerlerdir.

İstanbul’da Popüler Doğal Parkları

İstanbul betonlaşmanın, yüksek katlı sitelerin ve yaşam alanlarının, plazaların çoğaldığı İstanbul’da yer alan İstanbul doğal parkları içinde en çok ziyaret edilen parklar:

Emirgan Korusu

 İstanbul’da yaşayanların ve İstanbul’a ziyarete gelenlerin en çok ziyaret ettikleridoğal parklar içinde ilk sırada Emirgan Korusu yer almaktadır. Sarıyer’de bulunan Emirgan Korusu kendinizi İstanbul’dan farklı bir yerde hissettiğiniz yeşilin her renginin barındığı ve eşsiz boğaz manzarasının olduğu bir doğa harikasıdır.

472.000 m2 alana sahip olan Emirgan Korusunda 120 den fazla çeşitte ağaç türü ve bitki türü vardır. Emirgan Korusunda piknik alanları ve 3 adet restaurant-café olarak hizmet veren üç farklı tarihi köşk bulunmaktadır. Lale mevsiminde yapılan Lale Festivali Emirgan Korusunun laleler ile donatılmasına ve muhteşem manzaraların ortaya çıkmasını sağlar.

Gülhane Parkı

Fatih’te bulunan Gülhane Parkı da doğal parklar içindedir. Osmanlı döneminde gülbeşeker yapan imalat yerlerinin bulunduğu bölge olmasından dolayı bu adı almıştır. 90 çeşitten fazla ağaç ve bitki çeşidi bulunan Gülhane Parkı 100.000 metrekare gibi geniş bir alana sahiptir.

Yıldız Parkı

İstanbul’un merkezinde bulunan en büyük koru olan Yıldız Parkı Beşiktaş ile Ortaköy arasında bulunmaktadır. İstanbul’un en kalabalık bölgesinden birinde bulunan Yıldız Parkı şehrin merkezinde böyle büyük bir yeşil alan ve doğal parkın olması İstanbul için oksijen ve nefes alma yeri olmuştur.

Defne ormanlarının yoğunlukta olduğu parkın bir diğer özelliği de mitolojik eserlerde adı geçen Pan’ın flüt çaldığı park olduğu rivayet edilir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahların ayrı özen gösterdiği ve düzenlemeler yapıldığı yıldız Parkı aynı zamanda tarihe tanıklık etmiş bir parktır. 

Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’un ilk doğal parkı olan Polonezköy Tabiat Parkı birçok hayvana ev sahipliği yapmakta ve geniş bitki çeşitliliği ile doğa ile baş başa vakit geçirilebilecek bir yerdir. Piknik alanları, yürüyüş ve koşu yolları, kamp alanlarının bulunduğu Polonezköy Tabiat Parkında çadırı olmayanlar için çadırlı kamp hizmeti de bulunmaktadır.

 Göztepe Tabiat Parkı, Mihribat Tabiat Parkı, Bebek Parkı, Maçka Parkı, Fenerbahçe Parkı İstanbul’un ilk sıralarda yer alan diğer doğal parklarıdır.

Be the first person to like this.