Mustafa AYDIN
by on December 31, 2019
62 views

 

Gezilecek yerler söz konusu olduğunda Türkiye’nin en önemli yerlerden biri İstanbul ilidir. İstanbul’un birçok yerinde tarihi ve doğal değeri yüksek alanlar ve yapılar bulunmaktadır. Türkiye’nin en fazla turist çeken illerinden biri olan İstanbul, yıl içinde hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. İstanbul gezilecek yerler alanında ulaşım ağı da gelişmiştir.

Ulaşım ağının gelişmiş olduğu ile birçok ulaşım aracı tercih edilerek gidilebilmektedir. Havaalanlarının ve otobüs terminallerinin gelişmiş olduğu İstanbul’da konaklama hizmetleri de gelişmiştir. Hem Avrupa hem de Anadolu yakasında birçok gezip görülecek yer bulunmaktadır.

İstanbul’un gezilecek yerlerinin en önemlileri arasında Kız Kulesi yer almaktadır. Denizin ortasında yer alan kule ile ilgili çeşitli efsaneler bulunmaktadır. En çok bilinen efsane, Roma İmparatorunun kızını koruması için yaptırdığı yapı olmasıdır. Kayalık üzerine inşa edilen yapının çevresinde kafe ve mağaza bulunmaktadır.

Kız kulesi manzarasını sevenler bu bölgeye gidebilir. Gezilecek yerler arasında bulunan Sultanahmet Camii, Fatih ilçesinde bulunmaktadır. 1.Ahmet tarafından yaptırılan caminin mimari ve tarihi özellikleri önemlidir. Ayasofya müzesinin karşı konumunda yer alması sebebiyle görkemli bir özelliğe sahiptir.

İstanbul Tarihi Mekanları

İstanbul ilinin en önemli tarihi mekanları arasında yer alan Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. Osmanlı Devleti’nin son zamanları için önemli olan bu saray, tarihi açıdan oldukça önemlidir.  Padişah Abdülmecid’in yaptırdığı yapı, turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. İstanbul gezilecek yerler söz konusu olduğunda akla gelen tarihi yapılardan biri de Topkapı Sarayı olarak bilinmektedir.

Müze olarak ziyaretçileri kabul eden saray, mimarisinin yanında tarihi özellikleri ile de önemlidir. Kutsal emanetlerin de olduğu tarihi yapıyı gezip görmek isteyenlerin tercih edebileceği farklı ulaşım araçları bulunmaktadır. İstanbul’un en önemli tarihi ve doğal yapıları, toplu taşıma araçları ile gezilebilmektedir.

Türkiye’nin en fazla turist ağırlayan yerlerinden biri de Ayasofya Müzesi, dünyanın 8. Önemli harikası olarak bilinmektedir. Fatih meydanında bulunan Ayasofya, Bizans dönemlerinde kilise olarak kullanılmaktadır. Daha sonraları Osmanlı Devleti tarafından cami olarak kullanılan Ayasofya, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Müzenin içinde çeşitli tarihi eserler de bulunmaktadır. İstanbul ilinin tarihi camileri arasında yer alan Süleymaniye Cami, Eminönü semtinde yer almaktadır. Mimar Sinan tarafından yapılan ve önemli eserlerinden olan cami, yıllardan beri tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde hem ziyarete hem de ibadete açık olan cami, İstanbul’un en uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

İstanbul Doğal Güzellikleri

İstanbul ilinin tarihi yapılarının yanında doğal güzellikleri de ünlüdür. Eyüp ilçe sınırları içerisinde yer alan Pierre Loti Tepesi, doğal güzelliği ile öne çıkmaktadır.

İstanbul iline gelen turistler tarafından gezi listesine eklenen yerler arasında olan tepe, yeşil ve huzuru bir arada barındırıyor.  İlin doğal güzellikleri arasında Çamlıca Tepesi ve Gülhane Parkı da yer almaktadır. İstanbul gezilecek yerler bakımından Türkiye’nin en zengin illeri arasında yer almaktadır.

 

Be the first person to like this.
ummiye EViK
paylaşım için sağol
December 31, 2019