Mustafa AYDIN
by on December 31, 2019
124 views

 

Herhangi bir sebeple gezmek için rotanızı İstanbul’a çevirmiş iseniz, bu büyülü şehirde mutlaka yapmanız gereken şeyler olduğunu da sakın aklınızdan çıkarmayınız. Çünkü bu şehir, hem tarihi yarım adayı içine alıyor hem de birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Kendine has sokak lezzetleri ise, adeta damakları şenlendiren görüntülere imza atıyor. Peki İstanbul’a yolu düşenlerin mutlaka yapması gerekenler nelerdir? Gelin size bununla ilgili birkaç fikir verelim.

Öncelikle İstanbul’a gelen herkesin mutlaka yapması gereken şeylerin başında şüphesiz ki Boğaz turu gelmektedir. Bu turda, hem tarihi yarımadayı görecek, hem de İstanbul’un tüm siluetinin, eşsiz manzarasının keyfini çıkaracaksınız.

Boğaz turu yapmanız için çeşitli birkaç rota bulunuyor. Ama esası nerde derseniz, Eminönü’nden kalkan birçok vapur bulunuyor. Buradaki vapurlar aracılığıyla kendinize ve sevdiklerinize 2 saatlik bir Boğaz turu vakti ayırabilirsiniz. Ve tabi bunu yapmadan önce de mutlaka yapmanız gereken şeyin, Eminönü’ne gelmişken balık ekmek yemek olduğunu hatırlatmamız gerekecek.

Eminönü’ne gelir gelmez öncelikle o kızarmış balık ekmek kokusu ile zaten mest olduğunuzu hissedeceksiniz. Dilerseniz hemen Eminönü vapurlarının kalkmış olduğu yerde balıkçı teknelerinden bir yarım ekmek alarak, karnınızı güzelce doyurabilirsiniz.

Dilerseniz de Galata Köprüsü’nün altında yer alan balık restoranlarından birinde istediğiniz ne ise onu yemenin keyfini çıkabilirsiniz. Ardından da çıkacağınız Boğaz turu ile kendinize keyifli bir deniz şöleni yaşatabilirsiniz. Bu arada buraya gelmişken, Eminönü’nün merkezinde yer alan Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı gibi rengarenk çarşılarını gezmeyi de unutmayınız. Yani Eminönü’nü gelmişken bunları İstanbul’da yapmadan dönmeyin!

İstanbul’un Simgesi: Galata Kulesi

İstanbul denildiğinde, akla ilk gelen şeylerden birisidir Galata Kulesi. Sahip olduğu manzara, bulunduğu tarihi semt olan Beyoğlu, sokakları, hediyelik eşya dükkanları ve tarihi yarımadaya olan yakınlığı ile hemen herkesin en büyük hayalleri arasında yer alan bu kuleye ulaşmak için öncelikle Karaköy’e gelmeniz gerektiğini bilmeniz gerekecek.

Karaköy’e geldiğinizde ise, artık her şey çok kolay. Çünkü Karaköy tramvay istasyonunun hemen yanından Galata Kulesi’ne çıkmak izin uzun ve her tarafı rengarenk hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu bir merdiven çıkmaktadır. Bu merdiveni tamamlamak sizin için oldukça zor olabilir çünkü merdivenin çevresi o kadar renkli ve o kadar ihtişamlı duruyor ki, insan buraya geldiğinde bazen Galata Kulesi’ne çıkacağını unutabiliyor.

Merdiveni tamamladığınızda zaten kulenin devasa taş yapısı gözünüze çarpacaktır. Bu enfes görüntüden etkilenmeyen tek bir kişi bile yoktur, buna eminim. Yavaş adımlarla ilerlediğiniz kulenin bir anda yanı başında kendinizi görmenin verdiği o hissiyatı, İstanbul’da yapmadan dönmeyin!

Özellikle de kulenin çevresindeki hediyelik eşya dükkanlarında, kendinizi kaybedebilirsiniz. Ama bu dükkanlara dalmadan önce ilk yapmanız gereken şey, Galata Kulesi’nin tepesine çıkmak için sıraya girmek olacak. Ve kulenin tepesine çıktıktan sonra artık her şey size çok başka görünecek.

 

Like (1)
Loading...
1