Mustafa AYDIN
by on January 1, 2020
56 views

 

Tarih kitaplarında, edebiyat dünyasında, iş hayatında sıklıkla karşımıza çıkan İstanbul, Türkiye denildiğinde ilk akla gelen şehirdir. Büyüklüğü, denizi, coğrafyası, tarihi, kültürel zenginliği, yüzyıllardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği hatta başkentlik yapması gibi birçok yönü ile ayrı bir öneme sahip olan İstanbul, adeta Türkiye’nin gözbebeği olan şehirdir.

Osmanlı Devleti, Roma gibi birçok medeniyetine ev sahipliği yapan, eski dönemlerde başkent olarak kullanılan İstanbul, bu nedenle bu medeniyetlere ait tarihi birikimleri de sınırları içerisinde bulundurmaktadır. Bu nedenle turistik anlamda tek bir günde gezmeniz mümkün olmayan, sınırlarında çok fazla kültürel, tarihi zenginlik anlamında oldukça zengin bir şehirdir. İstanbul’un tarihi dokuları, kültürel ve turistik değerleri birçok edebiyat eserine, sinema dünyasına konu ve ilham kaynağı olmaktadır.

Uzun yıllardan bu yana İstanbul denilince ilk akla gelen deyimlerden bir tanesi de Yeditepe İstanbul deyimidir. İstanbul ile ilgili olarak neredeyse herkesin en azından hayatında bir kez olsun duyduğu bu tanım, birçok dizi, film, edebiyat eserinde de karşınıza çıkacaktır. Peki, İstanbul’un böyle anılmasının sebebi nedir?

İstanbul’da önemli görülen ve İstanbul’un simgesi haline gelen yedi tepe olarak anılan tarihi eserler şunlar;

Topkapı Sarayı, Saraybosna ve Ayasofya

Çemberlitaş, Nurosmaniye Cami ve Çağaloğlu

Beyazıt ve Süleymaniye Camileri

Fatih ve Süleymaniye Camileri

Yavuz Sultan Selim Cami, Fener ve Rum Lisesi

Edirnekapı, Mihrimah Cami ve Tekfur Sarayı

Çapa, Cerrahpaşa, Samatya ve Haseki Külliyesi

 

Posted in: İstanbul Rehberi
Be the first person to like this.