Mustafa AYDIN
by on January 1, 2020
70 views

 

Türkiye denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden bir tanesi, İstanbul. Kültürel ve tarihi zenginliği, coğrafyası ile yerli ve yabancı turistlerin en çok gezmek istediği şehirlerin başında gelen İstanbul, Asya ve Avrupa arasında bir köprü olması nedeniyle de kültürleri birleştiren bir şehir olarak kabul edilmektedir.

İstanbul sadece turistik açıdan değil, yaşam, iş imkanları, eğitim gibi çeşitleri nedenlerden dolayı da sıklıkla göz alan bir şehir olarak bilinir. Nüfusun kalabalıklığı ve trafiği ile de dillere dolanan şehri gezmeye başlamadan önce bilmeniz gereken noktaları aklınızda bulundurmanız da fayda var. Bir metropol olarak anılan İstanbul’un bu unvana layık görülmesinin başlıca sebeplerinin arasında farklı kültürleri bir arada sunması yer almaktadır.

Tarihi kaynaklarda Konstantin olarak geçen İstanbul, eski çağlardan bu yana birçok devlete de başkentlik yapmış bir şehirdir. Özellikle Roma ile güçlü bağları olan İstanbul’a seyahat etmeden gezilecek tarihi ve kültürel mekanları, görmeniz gereken yapıları bilmeniz ve bu doğrultuda ziyaretler gerçekleştirmeniz sizlere tarihi ve turistik mekanları bilinçli gezmeniz için yardımcı olacaktır.

Farklı kültürlerin bir arada bulunması, şehirde herkesin kendine hitap eden imkanlar bulmasına da yardımcı olmaktadır. Bu nedenle iş, eğitim gibi konularda Türkiye’nin en çok göz alan şehirlerinden bir tanesidir. Özellikle birçok önemli üniversite İstanbul il sınırları içerisinde yer aldığından öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilir.

Be the first person to like this.
Dondu TuRK
beğendim
January 6, 2020